„opowieści radiowe i telewizyjne. alicja po drugiej stronie lustra” – alicja resich-modlińska

Kiedy znane osoby: aktorzy, piosenkarze, gwiazdy sportu, ludzie ze świata mediów lub celebryci biorą się za pisanie książek, często wychodzi im to marnie lub zaledwie poprawnie. Są naturalnie wyjątki, zdarza się, że i w piosenkarce objawi się talent pisarski. Tyle, że jak wiemy – wyjątki zazwyczaj potwierdzają regułę.

Nie będę więc ukrywała, że z niezwykłym dystansem i ostrożnością podchodzę do wszelakich zjawisk typu wspomnienia, pamiętniki itp. Przyznać jednak muszę, że tytuł „Opowieści radiowe i telewizyjne” mnie zaintrygował. Może dlatego, że zdarza mi się chodzić korytarzami pewnego ośrodka regionalnego Telewizji Polskiej. Korytarzami gmachu przy Woronicza nie chadzam i nigdy nie chadzałam, nie ma więc co się dziwić, że interesuje mnie czym się korytarze przy Woronicza różnią od tych przy Włókienniczej. Już wiem – skalą spotykanych tam zjawisk. Przy Woronicza skala większa – jeśli ktoś ma wątpliwości.

A tak całkiem serio to Alicja Resich-Modlińska w roli autorki książki jest dla mnie niezwykle pozytywnym zaskoczeniem. „Opowieści…” to rzecz o rzetelnym dziennikarstwie, pewności siebie i zwątpieniu, o podstawianiu nóg, sile plotki, gwiazdorstwie, o sukcesach i porażkach, wpadkach i upadkach, rozstaniach i powrotach. To także garść „smaczków zakulisowych”, podawanych jednak w niezwykle strawnej formie. Przede wszystkim jednak to Alicja, jakiej nie znałam – dowcipna, ironiczna, uszczypliwa. Już po kilku stronach moje wyobrażenia o autorce jako osobie niezwykle poważnej, statecznej, wielkiej Pani Redaktor legło w gruzach. Zamiast tego, w mojej głowie pojawiła się Ala – wrażliwa, serdeczna, bezpośrednia, z poczuciem humoru. Uśmiechałam się od początku do końca. Polecam! Zwłaszcza na lato.

[4.07.2014 r.]

Wydawca o książce:

Gwiazda to zjawisko kosmiczne, w każdej chwili może zderzyć się z większą gwiazdą albo zniknąć w czarnej dziurze

Sorry, ale tak mam. Od dłuższego czasu, ilekroć przeczytam jakaś książkę, trochę żałuję. Albo czasu, albo że sama tego nie napisałam. W przypadku Alicji po drugiej stronie lustra  zdecydowanie to drugie. Alicja Resich-Modlińska, znana głównie z telewizji, udowadnia, że czego nie dopowie, nie tylko „dowygląda”, ale dopisze. Inteligentnie i dowcipnie. Jej teksty pamiętam jeszcze z dawnej, radiowej Trójki i literacko-satyrycznych „Szpilek”. A teraz – nie bójmy się banałów – są w jej książce prawdziwymi perełkami abstrakcyjnego, ponadczasowego humoru. Reszta zresztą też świetna.
Polecam.
Maria Alicja Czubaszek

Opowieści radiowe i telewizyjne – taki tytuł może zapowiadać pikantne donosy na temat „znanych i lubianych”, tu i ówdzie podlane sosem złośliwości i podejrzanego humoru. Tymczasem u Alicji R.M. donosów brak, humor jest lekki i finezyjny, obserwacje niezwykle trafne, a opowieści barwne i pełne autodystansu (chyba jest takie słowo, a jeśli nie, to i tak tu pasuje).
Bardzo przyjemne czytanie, zapewniam Panów i Panie.
Wojciech Mann

 

Tytuł: Alicja po drugiej stronie lustra. Opowieści radiowe i telewizyjne

Autor: Alicja Resich-Modlińska

Wydawca: Burda Publishing Polska

Data premiery: 2014-04-30

Ilość stron: 351

ISBN: 978-83-7778-686-4

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *