spotkajmy się przy…

Przygotowujemy na nim posiłki i przy nim je spożywamy, bywa autostradą dla dziecięcych samochodzików-zabawek, biurkiem przy którym pracujemy i miejscem w domu, gdzie gromadzą się członkowie rodziny oraz przyjaciele. W XXI wieku zdaje się jednak tracić swoją najważniejszą funkcję… Niedoceniany, „zwykły mebel”, który ma niezwykłą moc. Stół.

Sercem naszego domu jest stół – nigdy nie sądziłam, że to powiem. Ja, która przez lata wzbraniałam się przed gotowaniem, posiłki zjadałam przed ekranem komputera, a ten kuchenny mebel traktowałam najczęściej jako podstawkę pod laptopa. Kiedy jednak stanęłam przed zadaniem urządzenia mieszkania, w którym zamierzam spędzić co najmniej kilka kolejnych lat mojego życia, z niewiadomych powodów uparłam się, by znaleźć „stół idealny”. Zajęło to dobrych kilka miesięcy, ale opłaciło się.

Stół stał się centrum naszego domu – to przy nim spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, wspólnie gotujemy i razem jemy. Po całym dniu bieganiny, siadamy przy nim, by podzielić się nowinkami, porozmawiać, po prostu ze sobą pobyć… Nie zdawałam sobie sprawy jak wspólne przyrządzanie posiłków i ich spożywanie – czynności zdawałoby się banalne, mogą wzmacniać więzi międzyludzkie i spajać rodzinę.

XXI wiek przyniósł ze sobą wirtualny świat, social media, zabójczo szybkie tempo życia i kult człowieka sukcesu. To wszystko zdaje się sprawiać, że ludzkość zatraca umiejętność bezpośredniej komunikacji i budowania głębokich relacji z drugim człowiekiem. Nie umiemy już funkcjonować bez smartfonów, smartwatchów i dostępu do sieci, dlatego tak ważna jest świadomość konsekwencji takiego stanu rzeczy. Im mniej czasu spędzamy razem, im mniej rozmawiamy, śmiejemy się czy też wspólnie stawiamy czoła problemom, tym płytsza jest nasza relacja z partnerem, dzieckiem, rodzicem, rodzeństwem czy przyjaciółmi. Ile znaczy dla nas ktoś, kto w walce o naszą uwagę przegrywa z telefonem?

Wróćmy więc do stołu… Zadbajmy o to, by każdego dnia, choć na chwilę zgromadziła się przy nim cała rodzina. Odłóżmy telefony, wyłączmy powiadomienia, posłuchajmy co mają do powiedzenia Ci, z którymi mieszkamy pod jednym dachem, dajmy im poczucie, że są dla nas ważni i zasługują na nasz czas. Bądźmy dla siebie nawzajem.

Spotkajmy się dziś wieczorem przy stole…

 

Photo by Christiann Koepke on Unsplash

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *