„sprawa niny frank” – katarzyna bonda

Czerwiec! Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Jaką książkę warto zabrać ze sobą na wakacje? Dziś propozycja dla miłośników kryminałów.

„Sprawa Niny Frank” to pierwsza część trylogii, której głównym bohaterem jest psycholog śledczy Hubert Meyer. Użyłam sformułowania „głównym bohaterem”, ale tak naprawdę nie jestem pewna kto w rzeczywistości był głównym bohaterem tej książki – wspomniany psycholog czy raczej ofiara – serialowa aktorka, Nina Frank. To jej zagmatwane życie odkrywa stopniowo Meyer, to ona staje się punktem wspólnym, łączącym świat warszawskich salonów, pełnych aktorów, celebrytów i wielkiej polityki ze spokojnym (do czasu) światem nadbużańskiej wsi.

Znana aktorka, Nina Frank, przeprowadza się do Mielnika nad Bugiem. Szybko się okazuje, że zamiast wiejskiego spokoju, woli rozrywkowe życie. W swoim domu urządza imprezy, gromadzące nie tylko warszawską śmietankę, gdzie alkohol, seks i narkotyki są na porządku dziennym. Prawdziwe życie Niny Frank nijak się ma do życia kreowanej przez nią postaci zakonnicy Joanny, która podbiła serca telewidzów w całej Polsce.

Gdy aktorka zostaje zamordowana w swoim domu, do Mielnika przyjeżdża znany psycholog śledczy, mający pomóc lokalnej policji w znalezieniu zabójcy. Im dłużej Meyer bada życie Niny, tym więcej tajemnic z przeszłości wychodzi na jaw.

Hubert współpracuje z szefem mielnickiego posterunku, podkomisarzem Eugeniuszem Kulą. To moja ulubiona postać w tej książce – do szpiku podlaska. Serdeczny, gościnny, prostolinijny, a jednocześnie niepozbawiony ambicji Kula może i jest nieco stereotypowy – opis policjantów z Mielnika przypomina tych z filmów z serii „U Pana Boga…” – ale natychmiast wzbudza w czytelnikach sympatię.

Tłem dla opowiadanej historii są opisy: fałszywego, pełnego blichtru aktorskiego światka, dzieciństwa Niny, jej relacji z matką i procesu wstępowania w dorosłość oraz raczej spokojnego, nieco monotonnego życia mieszkańców wsi nad Bugiem. W międzyczasie dowiadujemy się nieco na temat prywatnego życia Huberta Meyera – łamacza serc niewieścich, którego małżeństwo właśnie się rozpada.

Najciekawszym elementem jest jednak zakończenie… Kiedy już zagadka zostaje wyjaśniona, zdjęcie podkomisarza Kuli znajduje się na czołówkach gazet, a czytelnik nie spodziewa się już żadnych gwałtownych zwrotów akcji, dostaje do rozwiązania kolejną zagadkę – czy to wszystko naprawdę się wydarzyło?

Świetna lektura na wakacyjne wieczory – polecam!

Wydawca o książce:

Najpopularniejsza aktorka polskich seriali, Nina Frank, zostaje znaleziona martwa w swoim dworku w sielskiej przygranicznej miejscowości Mielnik nad Bugiem. Uwielbianej celebrytce, o czym wiedzą nieliczni, daleko do granej przez nią postaci szczęśliwej i dobrej zakonnicy Joanny. Jednak to właśnie ta rola przyniosła jej pieniądze i sławę. Prawdę o pełnym skandali życiu aktorki, o dwuznacznej drodze do kariery, licznych kochankach i nałogach odkryje psycholog policyjny, Hubert Meyer, który przybywa na miejsce zbrodni.

Czy poznanie sekretów Niny Frank i stworzenie profilu sprawcy pozwoli policji ująć mordercę? Jakie znaczenie ma to, że los aktorki został określony przez jedną z run?

Tytuł: Sprawa Niny Frank

Autor: Katarzyna Bonda

Wydawca: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 416

Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-7758-963-2

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *