„ucho od śledzia w śmietanie” – alan bradley (wideo)

Trzecia część serii, której główną bohaterką jest Flawia de Luce – nieprzeciętna jedenastolatka, uwielbiająca kryminalne zagadki i chemię. Książka, przy której bawią się znakomicie dzieci i dorośli.

Dwie wcześniejsze części cyklu o Flawii de Luce po prostu wchłonęłam. I wcale nie byłam wówczas dzieckiem, wręcz przeciwnie. Okazało się (nie po raz pierwszy), że tak często ignorowane przez dorosłych, powieści dla dzieci i młodzieży, potrafią dostarczyć mnóstwo radochy.

Tym razem, główna bohaterka stara się rozwikłać zagadkę próby zabójstwa Cyganki, koczującej na terenie rodowej posiadłości rodziny de Luce’ów oraz morderstwa miejscowego złodziejaszka. Roztropna jedenastolatka zdaje się przy tym wyprzedzać w działaniach miejscową policję, choć zdarza jej się wpakować w kłopoty.

Alan Bradley stworzył postać, której nie sposób nie lubić – z jednej strony niezwykle bystrą, doskonałą obserwatorkę, której pasją jest rozwiązywanie kryminalnych zagadek i odkrywanie tajemnic, z drugiej – zagubione dziecko, półsierotę, wychowywaną przez ojca, żyjącego w swoim świecie i skonfliktowaną z dwiema starszymi, dokuczającymi jej siostrami, których miłości, akceptacji i wsparcia tak bardzo potrzebuje.

Bradley umiejętnie łączy powieść przygodową, młodzieżową i kryminał. Wartką akcję przeplata momentami refleksji, gdy Flawia tęskni za matką, której praktycznie nie pamięta. W tle pojawiają się też informacje o trudnej sytuacji finansowej pułkownika de Luce’a i popadającej w ruinę rodzinnej rezydencji – Buckshaw.

Ponadto Alan Bradley ma niezwykły dar tworzenia intryg tak wciągających, że nie sposób oderwać się od lektury. Nie inaczej było tym razem.

„Ucho od śledzia w śmietanie” – doskonała propozycja dla młodszych i starszych Czytelników, sposób na oderwanie się od codziennych spraw. Do czytania wiosną, latem, jesienią i zimą, o każdej porze dnia i nocy. Polecam bardzo.

Opis Wydawcy:

Po morderczym lecie w Buckshaw nastała zabójcza jesień. Flawia de Luce jest o krok od odkrycia w szklanej kuli tajemnicy własnej przeszłości, gdy pożoga, jaka wybucha na odpuście w Bishop’s Lacey, rzuca ją w wir kolejnej detektywistycznej zagadki. Co łączy napaść na Cygankę z trupem wiszącym w Buckshaw na posągu Posejdona, dawno zaginionym dzieckiem i tajemniczą sektą kuśtykan? Jaką rolę odgrywają w tym wszystkim znikające z Buckshaw zabytkowe przedmioty – podstawki pod ruszt i szpikulec do homarów? Dlaczego „chudy ul” nie jest tym, czym się wydaje i co ma z tym wspólnego „hyćka”? Czy jakakolwiek jedenastolatka jest w stanie to ogarnąć? Flawia po raz pierwszy nie jest sama – poznaje przyjaciółkę, tajemniczą Porcelanę, która jednak niczego jej nie ułatwia. Flawii jak zwykle pozostaje własna wnikliwość, chemia i sprawdzeni domownicy, Dogger i pani Mullet. Dzięki nim dowie się zadziwiających rzeczy o przeszłości Bishop’s Lacey i rozwiąże zagadkę, z jaką jak zwykle nie radzi sobie miejscowa policja. A niedługo nadejdzie zima.

 

Tytuł: Ucho od śledzia w śmietanie

Autor: Alan Bradley

Wydawnictwo: Vesper

Rok wydania: 2011

Tytuł oryginału: A Red Herring Without Mustard

Przekład: Jędrzej Polak

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 388

ISBN: 978-83-7731-068-7

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *