„w ofierze molochowi” – åsa larsson (wideo)

Mroczny klimat, charakterystyczne dla Skandynawii przestrzenie, pani prokurator po przejściach i mała miejscowość, w historii której, kryje się rozwiązanie zagadki serii tajemniczych zgonów. Åsa Larsson w znakomitej, pisarskiej formie i kolejne, świetne czytadło dla tych, którzy chcą oderwać się na chwilę od rzeczywistości.

O czwartej części cyklu Åsy Larsson, którego główną bohaterką jest prokurator Rebeka Martinsson, pisałam niemal rok temu. To były początki pandemii, a wielu liczyło wówczas na to, że za rok „będzie po wszystkim”, a świat wróci do tego, co przywykliśmy uważać za normę. Niestety, stało się inaczej. W momencie, kiedy powstaje ten tekst, nie tylko nie widać końca walki z koronawirusem, ale też sytuacja w Polsce, pod względem dobowej liczny zakażeń i zgonów, jest najgorsza od początku trwania pandemii. Widmo całkowitego lockdownu staje się realnym scenariuszem i czy nam się to podoba, czy też nie, będziemy musieli jakoś sobie w tej rzeczywistości poradzić.

Książki od zawsze były dla mnie formą ucieczki od rzeczywistości, a teraz stały się po prostu niezbędne. Sięgam po autorów mi nieznanych, ale też wracam do ulubionych serii, jak ta z prokurator Rebeką Martinsson w roli głównej, autorstwa Åsy Larsson. Piąta część cyklu – „W ofierze Molochowi”, to chyba najciekawsza, choć równie mroczna co pozostałe, opowieść.

Tym razem główna bohaterka próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci kobiety, zamordowanej we własnym domu. Zabójcę może rozpoznać kilkuletni wnuk ofiary, który najprawdopodobniej był świadkiem zbrodni, tyle że mały Marcus jest w szoku i nie pamięta co się stało.

Chociaż śledztwo zostaje Rebece odebrane, dociekliwa pani prokurator nie odpuszcza, bierze urlop i szuka mordercy na własną rękę. Kolejne tropy prowadza ją do… kolejnych tajemniczych śmierci, których przyczyna sięga roku 1914 i łączy się z historią Kiruny – niewielkiej osady na północy Szwecji, gdzie rozgrywają się opisywane wydarzenia.

Zresztą, autorka zabiera swoich czytelników do Kiruny nie po raz pierwszy. Ten charakterystyczny, nieco duszny klimat (choć to przecież północ Szwecji 😉 ) małej miejscowości, to tło większości zdarzeń, wykreowanych przez Larsson i miejsce ucieczki głównej bohaterki, która po latach spędzonych w Sztokholmie, powraca do domu swojej babci, mierzy się z demonami przeszłości i rozwiązuje kolejne, kryminalne zagadki.

Choć każdy tom przygód Rebeki Martinsson jest odrębną historią, nawiązania do poprzednich części, znajdziemy w wątku, dotyczącym jej prywatnego życia, więc jeśli nie lubicie „nie wiedzieć” (ja nie znoszę), proponuję, byście zaczęli lekturę od części pierwszej „Burza z krańców ziemi”/”Burza słoneczna” (dwa wydania tej samej powieści, różne tytuły).

„W ofierze Molochowi” to książka niezwykle wciągająca, z dobrze poprowadzoną, ciekawą intrygą, równoległą narracją, przenoszącą nas ze współczesności do początku XX wieku oraz główną bohaterką, zmagającą się ze światem i samą sobą.

Uwaga dla wrażliwców – zawiera poruszającą scenę śmierci psa.

Znakomite czytadło, nie tylko na czasy pandemii. Polecam.

Wydawca o książce:

Przeszłość wciąż nie daje o sobie zapomnieć. I wciąż zabija.
Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje bestialsko zamordowana starsza kobieta. Siedmioletni wnuk zmarłej, Marcus, zostaje odnaleziony w pobliskim lesie. Zszokowany, nie potrafi wyjaśnić, co się stało.

Wkrótce okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. W dziwnych okolicznościach zmarli prawie wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia, a ojciec śmiertelnie potrącony przez nieznanego kierowcę.

To nie może być zwykły przypadek.

Rusza śledztwo, którym kieruje prokuratorka Rebeka Martinsson. Podstępem dochodzenie odbiera jej jednak cyniczny karierowicz, prokurator Carl von Post, który robi wszystko, by pojawić się na pierwszych stronach gazet. Rebeka, wściekła, sama udziela sobie urlopu i… zaczyna szukać mordercy na własną rękę. Tymczasem chłopiec też jest w niebezpieczeństwie. Fatum z przeszłości odżywa.

Tytuł: W ofierze Molochowi

Autor: Åsa Larsson

Seria: Rebeka Martinsson (tom 5)

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2013

Tytuł oryginału: Till offer åt Molok

Przekład: Beata Walczak-Larsson

Ilość stron: 400

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-08-05028-6

 

 

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *