„wołanie grobu” – simon beckett

Czwarta część przygód bestsellerowej serii, której bohaterem jest antropolog sądowy, dr David Hunter. Choć Beckett tworzy swoje powieści na bazie ustalonego schematu, wciąż potrafi zaskoczyć czytelnika i wciągnąć w fascynujący, a zarazem niebezpieczny świat zbrodni.

Trzy poprzednie części tej serii („Chemia śmierci”, „Zapisane w kościach”, „Szepty zmarłych”) nie tyle przeczytałam, co raczej wchłonęłam. Doskonale napisane, przykuwają uwagę czytelnika, nie pozwalając przerwać lektury aż do momentu rozwiązania zagadki. Z każdą kolejną książką mój apetyt na kolejne przygody, doświadczonego przez los, dr Davida Huntera, wzrastał. Nawet, gdy opisywane sytuacje wydawały się nieco naciągane, a ilość zamachów na życie głównego bohatera już dawno przekroczyła granice prawdopodobieństwa, ulegałam czarowi sprawnego pióra Becketta.

Wydawało mi się, że wiem już czego się spodziewać: emocjonalnych zawirowań w prywatnym życiu doktora, kobiety krążącej gdzieś w jego pobliżu, konieczności rozwiązania zagadki czyjejś śmierci, plastycznego opisu miejsca i środowiska, w jakim rozgrywa się akcja oraz niebezpieczeństwa, z którym Hunter zdaje się być za pan brat. To wszystko znajdziemy w „Wołaniu grobu”, choć udało się autorowi wprowadzić nowy element – przenieść sporą część akcji w przeszłość, dokładniej osiem lat wstecz.

Tym razem antropolog wyrusza do Kornwalii, gdzie przed laty był członkiem ekipy, poszukującej grobu jednej z ofiar słynnego mordercy i gwałciciela Jerome’a Monka. Ówczesne działania nie przyniosły jednak pożądanego efektu, szczątków nie udało się odnaleźć. Dr Hunter niemal zapomniał o straszliwym mordercy. Po tym, jak stracił w wypadku żonę i córkę, próbował ułożyć sobie życie na nowo, lecz telefon z prośbą o spotkanie od dawnej współpracowniczki – Sophie, przywołał wspomnienia i nadzieję na rozwiązanie starej sprawy. Wkrótce okazało się, że Sophie została zaatakowana we własnym domu, a Jerome Monk znajduje się na wolności. Rozpoczyna się gra z nieprzewidywalnym zabójcą.

Mimo, że książkę czytało się znakomicie, czułam się nieco rozczarowana całą historią. Rozwój wydarzeń okazał się zbyt przewidywalny. Co prawda Beckett, jak zawsze zadbał o zaskakujące zakończenie, ale wątek Monka niemal od początku wydał mi się dziwnie znajomy, wykorzystywany już wcześniej w literaturze i filmie. Zabrakło też mocnego akcentu w postaci opisu lokalnej społeczności – owszem znajdziemy charakterystykę poszczególnych postaci, ale brakuje obrazu całości. Na wyobraźnię działa natomiast, jak zawsze, surowy krajobraz – bezkresne, opustoszałe, smagane wiatrem torfowiska Kornwalii wydają się wręcz wymarzoną scenerią dla popełnienia zbrodni.

Podsumowując – fani prozy Becketta nie mogą przegapić tej pozycji, miłośnicy dobrych thrillerów również będą zadowoleni, ale koneserzy mogą zarzucić tej powieści przewidywalność. Jako czytadło na weekend – polecam.

Opis wydawcy:

 Doktor David Hunter, genialny antropolog sądowy, powraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. „Na wilgotne ponure torfowisko w Kornwalii, osłonięte postrzępionymi i nieprzewidywalnymi kurtynami mgły”. Wtedy był szczęśliwym mężem i ojcem. Wtedy praca dawała mu satysfakcję. A potem jego świat runął. Teraz ma dokończyć śledztwo, które przerwano na krótko przed jego osobistą tragedią. Doktor Hunter wraca tu, by usłyszeć wołanie grobów i skłonić zmarłych do zwierzeń.

SIMON BECKETT, dziennikarz najważniejszych brytyjskich gazet („The Times”, „The Observer”), w 2002 roku zbierał materiał do artykułu w Ośrodku Badań Antropologicznych przy Uniwersytecie Tennessee, gdzie policjanci śledczy szkolą się w medycynie sądowej na ludzkich ciałach w stanie rozkładu. To stało się inspiracją do napisania Chemii śmierci. Trzy kolejne powieści z doktorem Hunterem, jednym z najciekawszych bohaterów literackich ostatnich lat, zapewniły Beckett owi światową sławę i opinię jednego z najoryginalniejszych pisarzy, potrafiącego nadać thrillerowi formę wybitnej prozy.

Autor: Simon Beckett

Tytuł: Wołanie grobu

Wydawca: Wydawnictwo Amber

Tytuł oryginału: The Halling of the Grave

Przekład: Maciej Nowak-Kreyer

Rok wydania: 2011 (Wydanie I)

Oprawa: miękka

Ilość stron: 363

ISBN:  978-83-241-3964-4

 

 

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *