„z nienawiści do kobiet” – justyna kopińska

Nie jestem fanką reportaży. Może nie trafiłam do tej pory na taki, który zostawiłby we mnie trwały ślad (poza „Białymstokiem…” Marcina Kąckiego, ale to już z zupełnie innych względów), a może po prostu wolę ucieczkę przed rzeczywistością w świat literackiej fikcji – trudno orzec jednoznacznie. Wiem natomiast, że „Z nienawiści do kobiet” to książka, obok której nie da się przejść obojętnie – znakomicie napisana, mocna, szokująca… Jeśli macie ochotę po nią sięgnąć, wiedzcie że już nigdy nie spojrzycie tak samo na polski wymiar sprawiedliwości.

Pierwsze uczucie, które przychodzi mi na myśl, gdy przypominam sobie proces lektury tej książki, to niedowierzanie. Jakieś uporczywe, podskórne przekonanie, że to nie może być prawda. Ot, ktoś się uparł, by zdyskredytować to państwo i zniszczyć w ludziach wiarę w polski wymiar sprawiedliwości. Bo przecież on jest i działa, jak inaczej mielibyśmy czuć się bezpiecznie?

Opisywane przez Justynę Kopińską historie przypominają często scenariusze filmowe – porywające, przerażające, niewiarygodne. Wśród nich sprawy, którymi żyła cała Polska. Autorka ma jakiś dodatkowy zmysł, albo po prostu tzw. „dziennikarskiego nosa”, który każe jej węszyć wokół zdarzeń trudnych, bulwersujących i bezlitośnie odsłaniających ułomności w pracy policji, prokuratury i sędziów. Jak bowiem mnożna wytłumaczyć fakt, że ksiądz, który podstępem wywiózł trzynastoletnią dziewczynkę z domu, przetrzymywał w mieszkaniu swojej matki, bił i gwałcił, nadal pełni posługę kapłańską? Jak wyjaśnić to, że molestujący kobiety oficer polskiego wojska (prokurator), ponosi karę w postaci… przejścia na emeryturę i pracy jako prawnik w prywatnej kancelarii? Zastanawiacie się jak do tego doszło – o tym właśnie pisze Justyna Kopińska.

W zbiorze „Z nienawiści do kobiet” znajdziemy też m. in. tekst o homoseksualistach-katolikach, którzy mimo braku akceptacji ze strony instytucji Kościoła pragną uczestniczyć w jego życiu, opowieść syna o nieszablonowej matce, chorej i żyjącej w zapomnieniu i izolacji kobiecie niegdyś uwielbianej przez tłumy, czyli Violetcie Villas oraz mordercach, którzy przez błędy w śledztwie, dopiero po wielu latach odpowiedzieli za swoje czyny.

To nie jest lektura lekka, łatwa i przyjemna. To rzecz wstrząsająca i zapadająca w pamięć. Polecam bardzo!

Wydawca o książce:

Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst „Ksiądz pedofil odprawia dalej” to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż „Z nienawiści do kobiet” pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera.

Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Tytuł: Z nienawiści do kobiet

Autor: Justyna Kopińska

Wydawca: Świat Książki

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 224

ISBN: 978-83-8031-853-3

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *