„za zamkniętymi drzwiami” – b. a. paris

Mocna, poruszająca opowieść o strachu, ukrytym pod maską idealnego małżeństwa. Historia przerażająca, bo prawdopodobna, uświadamiająca jak łatwo dajemy się zwieść pozorom.

Grace jest piękną kobietą, ma przystojnego, kochającego męża Jacka – znanego prawnika i okazały dom, którego zazdroszczą im znajomi. Oboje chętnie organizują przyjęcia dla przyjaciół i wyjeżdżają na wakacje, o jakich większość ludzi może jedynie pomarzyć. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i od tego czasu są nierozłączni.

A może to jedynie złudzenie? Może za tym idealnym obrazem, kryje się nieprawdopodobne okrucieństwo? A co, jeśli perfekcyjne małżeństwo Grace i Jacka to po prostu kłamstwo, doskonale wyreżyserowany spektakl, który każdego dnia odgrywają ofiara i kat?

B. A. Paris stworzyła powieść niezwykłą – brutalną, szokującą, do końca trzymającą w napięciu. Przedstawiła relację dwojga ludzi, mieszkających pod tym samym dachem – oprawcy i ofiary.

Całą historię poznajemy z perspektywy Grace. Gdy spotkała Jacka, natychmiast się w nim zakochała. Zauroczył ją, tańcząc z jej, mającą zespół Downa, siostrą – Millie. Był czuły, opiekuńczy, pełen uwagi i troski dla nich obu, a przede wszystkim nie uciekł, jak większość mężczyzn, których poznawała do tej pory.  Zdawał się akceptować fakt, że już do końca życia Grace będzie się opiekowała chorą siostrą.

Szybkie oświadczyny i ślub nie wzbudziły w niej podejrzeń. Niestety, tuż po zawarciu związku małżeńskiego, uwielbiany i powszechnie szanowany obrońca maltretowanych kobiet, Jack Angel, okazał się być całkowitym zaprzeczeniem obrazu swojej osoby, jaki udało mu się stworzyć w oczach żony i znajomych.

Choć Jack chętnie sycił swe oczy zdjęciami pobitych kobiet, w imieniu których występował przed sądem, sam gustował w subtelniejszych formach przemocy. Całkowicie kontrolował Grace, zamknął ją w domu, uniemożliwiając kontakt z kimkolwiek, głodził i zmuszał do posłuszeństwa, grożąc skrzywdzeniem Millie.

O tym, do czego zdolny jest Jack oraz jak bardzo jest przebiegły i wyrafinowany, Grace zdołała się już przekonać, podczas podróży poślubnej do Tajlandii. Każda kolejna, nieudana próba ucieczki, utwierdzała ją w przekonaniu, że wyrwanie się z piekła, jakie zgotował jej mąż, jest niemal niemożliwe. Jedynie myśl o niepełnosprawnej siostrze skłaniała panią Angel do tego, by codziennie wstać z łóżka.

Powieść czyta się znakomicie, a świadomość, że tego typu zdarzenia mogą mieć miejsce tuż obok nas, jest przerażająca. Mocna, wciągająca, skłaniająca do refleksji rzecz. Choć to jedynie fikcja literacka, dobrze skrojony thriller, lektura „Za zamkniętymi drzwiami” pozostawia niezatarte wrażenie.

Wydawca o książce:

Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością.

Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?

 

Tytuł: Za zamkniętymi drzwiami

Autor:  B. A. Paris

Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Przekład:  Janusz Ochab

Tytuł oryginału: Behind Closed Doors

Rok wydania:  2017

Ilość stron: 303

Oprawa: miękka ze skrzydłami

ISBN: 978-83-7985-938-2

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *