„zapłata” – małgorzata rogala

Nie wiem czy pamiętacie, ale na urodziny dostałam w tym roku książkę Małgorzaty Rogali „Ważka”. Lektura nie należała do najambitniejszych, ale była bardzo wciągająca. Na tyle, by sięgnąć po inne części z tej serii – oto jedna z nich.

Być może „Ważka” nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia, ale jeden z głównych bohaterów powieści Małgorzaty Rogali, komisarz Sławek Tomczyk niewątpliwie podbił moje wrażliwe, kobiece serce. Nic więc dziwnego, że nie zastanawiając się zbyt długo, sięgnęłam po „Zapłatę” – wcześniejszą niż „Ważka” część serii, poświęconej parze policjantów – wspomnianemu Sławkowi Tomczykowi oraz młodej, ambitnej Agacie Górskiej.

Kiedy w toalecie warszawskiego klubu zamordowany zostaje syn znanego prawnika, Agata i Sławek rozpoczynają śledztwo. Wkrótce okazuje się, że morderstwo może być powiązane ze śmiertelnym pobiciem studenta, jakie miało miejsce kilka lat temu. Jedną z podejrzanych jest Justyna Lipiec – dziewczyna zakatowanego studenta i… przyjaciółka Agaty. Policjantka jest rozdarta pomiędzy lojalnością wobec Justyny, a szczerością wobec swojego partnera. Co wybierze?

Tego Wam nie zdradzę, zdradzę natomiast, że relacje pomiędzy Agatą i Sławkiem wyglądają zupełnie inaczej aniżeli w „Ważce”. Oboje dopiero się poznają, obserwują i uczą wzajemnego zaufania. Oprócz tego, że czytelnik widzi ich w roli śledczych, ma też okazję „podejrzeć” ich życie prywatne.

Okazuje się, że Agata ma za sobą traumatyczne przeżycia z dzieciństwa – była molestowana przez lekarza, człowieka, który nigdy nie odpowiedział za swoje czyny. Te wydarzenia wpłynęły na wybory Górskiej jako dorosłej kobiety, ale i na jej relacje z mężczyznami. Sławek, choć w pracy jest raczej stanowczy i zdecydowany, ma duszę romantyka, o czym przekonujemy się, gdy ulega fascynacji osobą Justyny. Koledzy śmieją się, że pije zieloną herbatę, ma też słabość do słodkości, a wobec swojej młodszej koleżanki i zarazem partnerki bywa niezwykle opiekuńczy.

„Zapłata” to sprawnie skrojony kryminał, z rozwiniętym wątkiem obyczajowym, choć – podobnie jak „Ważka” – nie wywołał we mnie efektu „WOW!”. Trzeba jednak przyznać, że autorka potrafi skutecznie przykuć uwagę czytelnika, co sprawia, że powieść staje się całkiem przyjemną lekturą na długie, jesienne wieczory.

Wydawca o książce:

Wciągająca powieść kryminalna rozgrywająca się we współczesnej Warszawie.

Syn znanego adwokata został zamordowany w toalecie modnego klubu. Śledztwo gmatwa się i komplikuje, a policjantka prowadząca dochodzenie przypuszcza, że zabójstwo wiąże się z osobistą tragedią jej najlepszej przyjaciółki, której chłopak przed laty zginął w niejasnych okolicznościach… Zapłata to wciągająca powieść kryminalna, mówiąca o zwykłych ludziach, ich wyborach i skomplikowanych relacjach, a także o sekretach, które wyszły na jaw, ponieważ popełniono okrutną zbrodnię.

Tytuł: Zapłata

Autor: Małgorzata Rogala

Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.

Rok wydania: 2015

Oprawa: miękka

Liczba stron: 288

ISBN: 987-83-280-2068-9

Join the discussion

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *