„Co jakiś czas zamykam oczy i widzę siebie, jak stoję na progu mieszkania państwa Chic, stremowana, oszołomiona z zachwytu na myśl o wszystkich niesamowitych możliwościach, jakie daje życie. A potem przechodzę przez próg…” [s.287]
„Lekcje Madame Chic” to teoretycznie poradnik, w praktyce to także lekka, łatwa, przyjemna i zabawna opowieść o zderzeniu dwóch kultur – amerykańskiej i francuskiej. Autorka, „prosta dziewczyna z Kalifornii, przyzwyczajona do japonek i grillów”, jako studentka wyjeżdża do Paryża. Jej gospodarzami okazują się przedstawiciele francuskiej arystokracji lub ich potomkowie (ja wolę to drugie stwierdzenie), w każdym razie ludzie żyjący w sposób, będący zaprzeczeniem amerykańskiego stylu życia.
Rodzina Chic to uosobienie czegoś, co dziś często określamy mianem „klasy”. Klasę się ma albo jej nie ma. Państwo Chic mieli jej aż nadto. Proekologiczni (jedna kąpiel dziennie), stawiający na jakość, a nie ilość (dziesięcioelementowa garderoba), ceniący dobrą kuchnię (pięciodaniowe obiady), lubiący sztukę (muzyka klasyczna), szanujący tradycję (spotkania przy rodzinnym stole, antyki w domu), a jednocześnie umiejący stworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę. W domu państwa Chic panował porządek, wszystko miało swój czas i miejsce. To, co dla innych mogłoby być nudną rutyną, w ich życie wprowadzało ład. Rodzina Chic czerpała radość ze swoich małych rytuałów, doceniała to, co miała, jej członkowie potrafili cieszyć się drobnostkami. Nie było tam „śmieciowego” jedzenia, oglądania telewizji godzinami czy bałaganu. Niezależnie od tego, co robiła, madame Chic zawsze wyglądała elegancko.
Chociaż to rodzina Chic zajmuje główne miejsce w opowieści Jennifer L. Scott o Paryżu, znalazła się tam przestrzeń dla innej francuskiej rodziny – Bohemienne. Jak łatwo się domyśleć, famille Bohemienne prowadziła zupełnie inny tryb życia niż famille Chic. Madame Bohemienne nosiła długie spódnice, urządzała przyjęcia, na których nie stroniono od alkoholu, a przez jej dom przewijali się przyjaciele-artyści. Choć rodziny Bohemienne i Chic zdawały się być swoim przeciwieństwem, łączyła je umiejętność czerpania z życia pełnymi garściami. Ci ludzie byli po prostu szczęśliwi. Nie potrzebowali specjalnej okazji, by nosić swoje najlepsze ubrania, używać najlepszej zastawy stołowej czy serwować przysmaki. Robili to, co sprawiało im przyjemność albo po prostu nauczyli się czerpać przyjemność ze wszystkiego, co robią.
Autorka, snując swą paryską opowieść, wplata w nią praktyczne porady dotyczące diety, aktywności fizycznej, ubioru, makijażu, dbania o dom czy obcowania ze sztuką. Jednocześnie robi to tak, by nie przytłoczyć czytelniczek serią restrykcyjnych wytycznych. Jeśli jesteś zmęczona po całym dniu pracy i nie masz sił, by akurat dziś poukładać papiery zalegające na biurku to w porządku – nie musisz. Raczej przygotuj sobie aromatyczną kąpiel.
Najważniejsze przesłanie tej książki można zawrzeć w stwierdzeniu „żyj i bądź szczęśliwa, odnajdź radość w codzienności”. I to jest prawdziwa sztuka życia!
Wydawca o książce:
Paryski szyk teraz w Twoim zasięgu!
Jennifer Scott odkrywa sekrety życia francuskiej rodziny mieszkającej w ekskluzywnej szesnastej dzielnicy w Paryżu. Lekcji stylu udziela jej sama Madame Chic, a co najważniejsze – wcale nie są one takie trudne. Jennifer przyjechała do Paryża jako Kalifornijka, wróciła do Kalifornii jako paryżanka. Dwadzieścia prostych rad i wskazówek wystarczyło, by nauczyć się żyć à la française. Teraz czas na Ciebie!
Ta z pozoru lekka lektura pomaga zrozumieć, czym tak naprawdę jest życie z klasą. (…) Celebrowanie małych przyjemności i zachowywanie we wszystkim zdrowego rozsądku to cechy, które wyróżniają szykowne kobiety, bez względu na kraj i zwyczaje. – Katarzyna Tusk, blog Make Life Easier
Dziesięć rzeczy w szafie i elegancja? Paryski szyk i umiar? Dobre maniery, a nie tipsy? Zdecydowanie tak! Mądra, zabawna, inspirująca historia. Uczy, jak być chic. Polecam! – Małgorzata Kożuchowska
Autor: Jennifer L. Scott
Tytuł: Lekcje Madame Chic
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 293
ISBN: 978-83-08-05162-7