Klaudia Pingot to kobieta wielu talentów – mówczyni kreatywna, psycholog, trener rozwoju osobistego i była oficer Centralnego Biura Śledczego. Jedni uważają ją za szarlatankę, inni za geniuszkę. Prowadzi kanał na You Tubie, który śledzi ponad 400 tysięcy osób. W swojej książce „Błękitny umysł” zachęca do zmiany perspektywy i nieszablonowego myślenia.
Do książki „Błękitny umysł” zrobiłam dwa podejścia. Za pierwszym razem – nie chwyciło, przeczytałam cztery rozdziały i odłożyłam tę publikację na kilka tygodni. Za drugim razem – dałam się wciągnąć, a nawet podjęłam wysiłek spojrzenia na pewne sprawy w moim życiu z nieco innej perspektywy…
„Błękitny umysł” to poradnik, choć trzeba przyznać, że dość nietypowy. Autorka nie serwuje gotowych rozwiązań, nie nakłania do kroczenia „jedyną słuszną ścieżką” i nie narzuca swojego punktu myślenia, ale zwraca uwagę na czynniki mogące sprawiać, że jesteśmy nieskuteczni w realizacji naszych planów i osiąganiu celów.
Jednym z takich czynników są nieprawdziwe i krzywdzące przekonania, mogące obniżać nasze poczucie własnej wartości, prowadzić do wyczerpania, depresji, poczucia winy czy wypalenia zawodowego. Mowa o takich stwierdzeniach jak: „Co cię nie zabije, to cię wzmocni” czy „Tylko ciężka praca popłaca”.
(Nie będę Was przekonywać o szkodliwości tych przekonań – każdy ma prawo do własnego zdania, ale jeśli miałabym bazować na swoich doświadczeniach i historiach ludzi, których znam, to przyznaję, iż widzę w takim myśleniu poważne zagrożenie. Zdanie „Co cię nie zabije, to cię wzmocni” może sugerować, że należy dzielnie przyjmować od życia ciosy, postrzegam to również jako formę bagatelizowania przypadków, gdy ktoś potrzebuje pomocy psychologa lub terapeuty. Podobnie ma się rzecz z przekonaniem, że jedynie ciężka praca pozwala osiągnąć zawodowy sukces. Idąc tym tropem, powinniśmy się „zajeździć”. Tylko kto by miał wtedy siły cieszyć się z tych wszystkich osiągniętych sukcesów?)
Jednocześnie autorka wskazuje na niebezpieczeństwo magicznego myślenia, czyli przekonania, że wiara wystarczy, by osiągnąć to, co chcemy. Niestety, ubolewam lecz tak to nie działa. Nie wystarczy usiąść wygodnie i wyobrazić sobie swój nowy samochód, wymarzoną pracę lub idealny związek. Trzeba działać. I o skupienie na działaniu, a nie na celu apeluje Klaudia Pingot.
W książce znajdują się różnego rodzaju zadania, których wykonanie pozwala przyjrzeć się sobie, temu jak myślimy i funkcjonujemy. To ciekawe podejście, bo dzięki temu „Błękitny umysł” staje się poradnikiem spersonalizowanym, bazującym częściowo na doświadczeniach czytelnika.
Autorka podkreśla też rolę intuicji, przy czym zaznacza, że nie jest to żadna magia. Nasza wiedza i doświadczenie, a także informacje mimowolnie przyswajane przez mózg sprawiają, że niejednokrotnie jesteśmy w stanie przewidzieć co się wydarzy, a tym samym uniknąć lub zminimalizować skutki jakiegoś zdarzenia. Przywołuje też badania nad zjawiskiem prekognicji, czyli zdolności ludzkiego umysłu do pozazmysłowego postrzegania rzeczywistości i przewidywania najbliższej przyszłości. Mowa nie o wróżeniu na całe życie, tylko o sytuacjach, gdy mamy przeczucie, że coś się za chwilę stanie i to się dzieje. Jakkolwiek nieprawdopodobnie czy kontrowersyjnie to brzmi, Klaudia Pingot stara się w racjonalny (na tyle, na ile to możliwe) sposób wyjaśnić to zjawisko z zakresu parapsychologii.
W „Błękitnym umyśle” znajdziecie też ciekawy fragment o intencji. Coachowie wszelkiej maści uczą wyznaczania celów, tymczasem Klaudia Pingot opowiada o swoim doświadczeniu zamiany systemu wyznaczania celów na system wyrażania intencji. Temat mnie zainteresował, bo nigdy wcześniej nie patrzyłam na tę kwestię z takiej perspektywy, a myślę że warto, bo okazuje się, że osiągnięcie jakiegoś celu nie jest równoznaczne z otrzymaniem tego, czego pragniemy.
Cele są konkretne i racjonalne, np. dom na chorwackim wybrzeżu, intencja opiera się na czuciu i potrzebach, np. moją intencją jest wieść szczęśliwe, spokojne życie. Jeśli wyznaczam sobie cel bez myślenia o intencji, to może się okazać, że kupię sobie dom na chorwackim wybrzeżu, ale chcąc tam żyć będę zmuszona pracować w branży turystycznej, po 12 godzin dziennie w sezonie, a po dniu pracy padnę na nos ze zmęczenia i ostatnim czego w takim stanie doświadczę to spokojne, szczęśliwe życie. Może się też okazać, że marząc o spokojnym, szczęśliwym życiu napiszę książkę, która stanie się bestsellerem i przytrafi mi się okazja kupienia leśniczówki na Podlasiu, gdzie będę mogła ukryć się przed światem, tworząc kolejne, fascynujące historie. Nie twierdzę, że żywot pisarza pozbawiony jest stresu i nadmiaru adrenaliny, ale… you know what I mean.
Co ważne, jak pisze Klaudia Pingot, znajomość swoich intencji sprawia, że łatwiej nam odrzucić to, co jest w naszym życiu niepotrzebne, obciążające i czego tak naprawdę nie chcemy. Intencje są naszym drogowskazem.
Bardzo ważnym tematem wydaje mi się też strach przed zmianami. Autorka „Błękitnego umysłu” zachęca do myślenia o nich w kategoriach rozwoju. Przestrzega również przed szukaniem wymówek np. twierdzeniem że nie mamy wystarczających kompetencji, czekaniem na tzw. dobry moment i odkładaniem na wieczne nigdy zrobienia tego, czego chcemy.
To zaledwie kilka zagadnień spośród tych, przedstawionych w „Błękitnym umyśle”. Pingot bazując na posiadanej wiedzy, doświadczeniach własnych i znanych jej osób, odwołując się do nauki i biografii „wielkich umysłów” zachęca do nieszablonowego myślenia, wnikliwego przyjrzenia się sobie i swoim prawdziwym potrzebom, do kreowania rzeczywistości na własnych warunkach. Jest tu też kilka porad okołobiznesowych, które mogą się przydać osobom pracującym w zawodach kreatywnych i freelancerom.
Jeśli szukacie recepty na sukces, ta książka nie jest dla Was. Jeśli jednak czujecie, że nie jesteście w tym miejscu, w którym chcielibyście być, ale jesteście gotowi dokonać swego rodzaju autoanalizy i spróbować spojrzeć na samych siebie i podejmowane przez Was decyzje z nieco innej perspektywy – zachęcam. Nie obiecuję, że ta publikacja odmieni Wasze życie, ale macie jakieś 50% szans, że tak się stanie.
Opis Wydawcy:
Koncepcja błękitnego umysłu, której poświęcona jest ta książka, zachęca do widzenia świata na odwrót, motywuje do odwrócenia zasad do góry nogami. To książka, która zawiera wiele opowieści, anegdot i przykładów. Opiera się na badaniach naukowych, choć jednocześnie przedstawia zagadnienia niewyjaśnione i zagadkowe. Łączy biznes, psychologię, filozofię Wschodu z życiem i naszymi codziennymi wyborami.
Historie miliardera Elona Muska, autorki Harry’ego Pottera J.K. Rowling, a także Leonarda da Vinci, Billa Gatesa, Sereny i Venus Williams oraz innych ciekawych osobowości zostały przedstawione tak, by zainspirować Cię do zmian i pobudzić Twoją wyobraźnię. Przykłady zaczerpnięte z życia autorki książki oraz jej klientów obrazują, jak działa siła przekonań i ukierunkowanie koncentracji.
Błękitny umysł przynosi odpowiedzi na pytania, dlaczego nam nie wychodzi to, co planujemy, i jak inaczej podejść do swoich celów, planów oraz samych siebie. Znajdziesz tu rozdziały „strategiczne”, dotyczące na przykład tego, jak przyspieszyć swoją karierę lub jak osiągnąć stan koncentracji, a także fragmenty skupione raczej na psychologii i filozofii, zachęcające do odpowiedzenia sobie na ważne pytania. Jednak siła tej książki nie tkwi wyłącznie w tych wszystkich technikach, trikach, historiach, życiowych przykładach. Wynika z dojrzenia prawdziwej głębi – zanurzenia się w tym, co jest przyczyną, a nie skutkiem.
Esencja błękitnego umysłu:
- Wiara bez umiejętności to magiczne myślenie.
- Umiejętności bez wiary to stracony potencjał.
- Myślenie bez odczuwania to rezygnacja z motywacji.
- Odczuwanie bez myślenia to rezygnacja z osiągnięcia celu.
- Możemy tworzyć rzeczywistość na własnych warunkach.
- Możemy przełamywać schematy, dokonywać niebanalnych zmian i stworzyć sobie inne życie.
- Trzeba jedynie myśleć na odwrót, działać na opak i poznać nieznane.
Tytuł: Błękitny umysł
Autor: Klaudia Pingot
Wydawca: Wydawnictwo Helion (Onepress, Sensus)
Rok wydania: 2019,2023
Ilość stron: 400
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-8322-455-8